Filmid

FUNNY GAMES

Suurbritannia, USA, Saksamaa, Prantsusmaa, Itaalia 2007
Horror / Põhiprogramm
Režissöör: Michael Haneke

Farberite pere – George (Tim Roth), Anna (Naomi Watts) ja noor Georgie (Devon Gearhart) – sõidab oma suvekoju. Veidi peale kohalejõudmist ilmuvad kaks viisakat noormeest, Paul (Michael Pitt) ja Peter (Brady Corbet), ning soovivad mune laenata. Kuid tegu pole sõbralike naabritega ning munad neid samuti ei huvita. Perekonna pantvangi võtnud sissetungijad asuvad end lõbustama üha sadistlikumaks muutuvate "mängudega". Siis veab Paul Farberitega murettekitava viisakusega kihla, et nad järgmist 12 tundi üle ei ela. Ta pöördub kaamera poole: "Arvate, et neil on mingeid šansse?"

Ei pruugi olla kohe mõistetav, et halastamatult brutaalne koduhõivamispõnevik võiks taastada usu ideede filmikunsti, kuid just seda "Funny Games" teeb. Michael Haneke omaenda 1997. aasta ja esilinastusel Cannes'is palju furoori tekitanud Austria filmi uusversioon (nö shot-for-shot variant) on konstrueeritud igas detailis iseennast kommenteerima. Füüsiline ja psühholoogiline vägivald loovad võimsa, iseennast-peegeldava metafoori, mis teeb vaatajaist kaassüüdlased ning nurjab süstemaatiliselt iga rahulduspüüdluse. Ühel hetkel annab Haneke kontrolli filmi üle sõna otseses mõttes ühele tegelaskujudest.

Keeldudes perekonna kallal toimuvat jõhkrust varjamast ei soovi Haneke teie meelt lahutada; ta esitab teile väljakutse. Ta tahab, et veri voolaks teie ajudesse, mitte ainult linoleumile.

NB! Filmi ees linastub lühifilm ÕED PEARCE’ID

Sts: Michael Haneke
Op: Darius Khondji
Mont: Monika Willi
Os: Naomi Watts, Tim Roth, Devon Gearhart, Michael Pitt, Brady Corbet
Tootja: Halcyon Pictures/Dreamachine/Tartan Films/X-Filme (Chris Coen, Hamish McAlpine, Hengameh Panahi, Christian Baute, Andro Steinborn)
Maailma müük: Celluloid Dreams
Levitaja: ACME Films
Format: 35mm

Pikkus: 111 min
Keel: inglise
Subtiitrid: eesti
Festivalid ja auhinnad: London, Sundance, Göteborg, Brussels