Filmid

RE-ANIMATOR EHK ELUSTAJA HERBERT WEST

USA 1985
Režissöör: Stuart Gordon

Dr. Herbert West (Jeffrey Combs) on oma kursuse parim meditsiinitudeng. Teadus on tema jaoks kõikvõimas, ning kui tal õnnestub leiutada heleroheliselt helendav seerum, mis äratab ellu surnud kudet – olendeid, inimesi ja isegi kehaosasid – siis terendab ta silme ees hiilgav meditsiinikarjäär. Koos oma kaaslase Dan Cainiga (Bruce Abbott) alustab West rea eksperimentidega, mille tulemused pole alguses pehmelt öeldes ootuspärased. Lisaks sekkub nende tegemistesse ülemus dr. Carl Hill, kelle võimujanu on ettearvamatu ning samm-sammult väljub olukord kontrolli alt, kuni kaadris toimuvat on raske näha millegi muu kui sürrealistliku ja verest tilkuva, ent alati hüsteeriliselt naljaka unenäona.
Stuart Gordoni ja Brian Yuzna “Re-Animator” on klassikaline VHS-revoLutsiooni vili. Video tulekuga vabanes filmikunst mitmetest piirangutest, sest kui varem tuli mõelda vaid kinokassale, võis nüüd teha filmi, mis seksi, vägivalla ja vere tõttu ehk kinos nii hästi ei müünudki, aga tegid oma kulutused hiljem videolevis kuhjaga tasa. Just seetõttu sai 80ndatest aastatest märkimisväärne horror-dekaad. Hoolimata tihedast konkurentsist sai “Re-Animatorist” 1985. aastal jube verisele lavale ilmudes automaatne ja absoluutne klassika ja fännide lemmik. Seda just ennekõike seetõttu, et pungiliku vabadusega on siin ühendatud ekstraverised eriefektid ja täiesti üle-vindi-huumor.

Kui 80ndate aastate suured frantsiis-horror-antikangelased nagu „Halloweeni“ Michael Myers, „Reede 13ne“ Jason Voorhees või „Elm Streeti luupainaja“ Freddy Krüger olid kõik psühhopaatilised seeriamõrvarid, siis Herbert West toob areenile hoopis teist tüüpi kurjuse. West kehastab pühendunud teadlast, kes suurema eesmärgi nimel on minetanud igasugused eetilised või moraalsed kaalutlused. Ta jutlustab “uue elu sündi”, ent ei pane enam tähele, milliste jälkustega ta selle saavutamiseks on nõus hakkama saama, või kui kaugele teadusliku tulemuse nimel minema. 80ndate keskel elas maailm Külma Sõja hirmus, ning “hull teadlane” tegeles enamasti ettekujuteldamatute keemiarelvade ja kosmosepommide tootmisega. Tema tänane mantlipärija realiseerib end lambaid (ja kindlasti salaja ka inimesi) kloonides ja tomatitele sea geene süstides. Paranoia pole kusagile kadunud ja intelligentne südametu karjerist nagu Herbert West on nende hirmude kehastus. Ta on reaalne ja sellepärast õudsam kui mõni Jason kunagi olla võiks.

Sts: Stuart Gordon, William J Norris, Dennis Paoli (põhineb H. P. Lovecrafti jutustuse „Herbert West Re-Animator“ ainetel)
Op: Mac Ahlberg, Stephen Sealy
Mont: Lee Percy
Muusika: Richard Band
Os: Jeffrey Combs, Bruce Abbott, Barbara Crampton, David Gale, Robert Sampson

Tootja: Empire (Brian Yuzna)

Print: Jack Murphy (Re-Animator Productions Inc)
Format: 35 mm

Pikkus: 90 min
Keel: inglise
Subtiitrid: eesti