Filmid

LUUPAINAJATE DETEKTIIV

Jaapan 2006
Horror / Põhiprogramm
Režissöör: Shinya Tsukamoto

Shinya Tsukamoto filmi "Luupainajate detektiiv" võib määratleda mitmeti – see on nii õudusfilmi elementidega fantaasiapõnevik kui ka peenelt läbi mõeldud psühhoanalüütilise alatooniga detektiivfilm, milles on oluline osa ka ühiskonnakriitikal. See on film inimestega manipuleerimisest ning ühtaegu ka nende tungidest ja hingelisest tühjusest, mis kurjal tegutseda laseb.

Tokio politsei ajab ärevusse kummaliste enesetappude laine, kus ohvrid lahkuvad elust justkui vastu enda tahtmist. Jaapani popiidoli Hitomi mängitud veetlev detektiiv Keiko avastab, et kõik tapetud on helistanud ühele telefoninumbrile, mida tähistab vaid 0. Number viib ohtliku manipulaatori jälile, kes saab oma ohvreid mõjutada unenägude kaudu. Vastujõuks leitakse lapsepõlvetrauma tõttu endassesulgunud Kagenuma (Ryuhei Matsuda), kellel on imepärane võime inimeste alateadvusse siseneda ja keda politsei on ennegi kasutanud seletamatute kuritegude väljaselgitamisel. Ülesanne ei lahene aga lihtsalt, sest mõlema poole tegutsemapanev jõud on nende endi alateadvuses.

Meeltele maitsev on filmi kunstiline teostus – eelkõige visuaalne esteetika ja muidugi ka tempo ning efektid, mis pöördepunkte esile toovad. Legendaarse inimhinge uurija Shinya Tsukamoto kümnes film on omalaadi uurimus sellest, mis on 'kurja' taga - miks kuri on kuri. Ühtaegu osutab Tsukamoto ühiskonna üleurbaniseerituse pahupoolele, mis jätab varju inimlikkuse ja hävitab inimeses olemise peene naudingu.

NB! Filmi ees linastub lühifilm VIOLETA, MUSTA MERE KALANAINE

 

Sts: Shinya Tsukamoto
Op: Shinya Tsukamoto, Shida Takayuki
Mont: Shinya Tsukamoto
Muusika: Fujifabric
Os: Ryuhei Matsuda, Hitomi, Masanobu Ando, Ren Oshugi
Tootja: Movie-Eye Entertainment (Shinya Tsukamoto, Shinichi Kawahara, Yumiko Takebe, Taku Ushiyama)
Maailma müük: Movie-Eye Entertainment
Format: 35 mm

Pikkus: 106 min
Keel: jaapani
Subtiitrid: inglise, eesti
Festivalid ja auhinnad: Rome, Pusan, Rotterdam, Fantasy Filmfest, Karlovy Vary