Filmid

MUST PÄIKE: NANKINGI VÄGISTAMINE

Hong Kong, Hiina 1995
Karm horror / Friigifilmid
Režissöör: Tun Fei Mou

Rohkem pealkirja "Man Behind the Sun 4" all tuntud "Must päike: Nankingi vägistamine" on tinglikult järg 1988. aasta filmile "Man Behind the Sun" ja teine osa lõpetamata triloogiast, mis käsitleb jaapanlaste poolt sooritatud genotsiidi hiinlaste vastu Teise Maailmasõja eel ja ajal. Konkreetselt kujutab taivani režissööri Tun Fei Mou 1995. aastal valminud linateos ühte verisemat ja mõistusevastasemat vägivallaakti inimsoo vastu 1937. aastal Hiinas Nankingi linnas toimunud veresauna (sõjaajaloolased on võtnud genotsiidi iseloomustamiseks kasutusele mõiste „Nankingi vägistamine“) näol, mille pani toime Jaapani keiserlik armee ja mille tagajärjel hukkus mõne nädalaga üle 300 000 hiina sõduri ja tsiviilelaniku.
Varem põnevikke, õudusfilme ja kung fu võitlusfilme lavastanud Tun Fei Mou seitsmes mängufilm „Man Behind the Sun“ (Hei tai yang 731) šokeeris oma realistlikena mõjuvate kaadrite tõttu kinopublikut sedavõrd, et selle demonstreerimine lõpetati peagi mitmetes riikides ja filmi sai endale soetada vaid videokandjalt. Nn šokumentaali (ingliskeelsest sõnast shockumentary) on hiljem liigitatud samasse ritta, kuhu ka näiteks 1. HÕFFil näidatud itaalia film „Cannibal Holocaust“, just ikka sellepärast, et publikul on raske vahet teha, kas ekraanil toimunu on mängitud või on tegu dokumentaalkaadritega.
Seitse aastat hiljem valminud filmi tinglik järg „Must päike: Nankingi vägistamine“ tekitas samapalju poleemikat kui esimenegi film. Seda on kritiseeritud ülibrutaalse esitlemislaadi pärast, mistõttu armastatakse linateost eksklikult ka meelelahutusliku exploitation žanri filmide sekka liigitada. Enam vääriks tapmis- ja vägivallastseenidele tähelepanu osutada siiski filmi sõnumile, mis tänapäeva veriseid sõjakonflikte arvestades mõjub hirmutavalt reaalselt.
Filmi linastusega juhib HÕFF tähelepanu, et äärmusteni viidud piinamine ning inimsusevastased kuriteod pole möödanik, vaid vägagi aktuaalne ning hukkamõistu vääriv nähtus. Sarnaselt traditsioonile eelneb linastusele ajaloolase ning filmikriitiku kommentaar, mis loovad linateosele konteksti.
„Nankingi vägistamise“ teemal valmis 2007. aastal aastal lausa kaks filmi, üks neist on võtnud aluseks ka sõjaajaloo uurija Iris Changi rahvusvaheliseks menukiks kujunenud romaani „The Rape of Nanking“.

Loe filmi kohta artiklit SIIT (Eesti Ekspress, 27.03, autor: Lauri Kitsnik)

 

Sts: Ho Mu Lee
Tootja: T.F. Film Company (Tun Fei Mou)
Maailma müük: Cine Sales Inc
Format: Beta SP

Pikkus: 90 min
Keel: kantoni
Subtiitrid: inglise